Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Studium / První měsíc našeho školního včelaření

První měsíc našeho školního včelaření

Máme za sebou první měsíc školního včelaření. S živými včelkami jsme sice ještě do přímého kontaktu nepřišli, ale přípravy na naši první včelařskou sezónu jsou v plném proudu. Naši včelaříci (včelařská mládež) se pilně seznamují s poznatky týkajícími se biologie včely medonosné, včelařských pomůcek a postupů, jak se o naše malé hmyzí kamarádky starat.

Milým překvapením bylo, že již na druhé schůzce kroužku se u nás zastavil truhlář s dodávkou školních úlů s příslušenstvím, které jsme očekávali až o několik měsíců později. S novými úly k nám však přijelo i množství praktických úkolů, které se musí zvládnout ještě před rozjezdem včelařské sezóny. A tak naši mladí včelaři z jednotlivých přířezů slepují a stloukají úlové rámky (už jich máme asi 50 z celkových 300 kusů). Do nových rámečků budou následně voskem přilepovat mezistěny (tenké voskové destičky sloužící včelám jako vodítko, kde vystavět své plásty). Mezi velké přípravné akce bude také patřit impregnace nových úlů parafínem (ochrana před deštěm apod.).

V rámci poslední schůzky před jarními prázdninami jsme se zašli podívat do nové kamenné včelařské prodejny v Ústí nad Orlicí. Kromě toho, že jsme si zde objednali výše zmíněné mezistěny, dostalo se nám krátké přednášky o včelařských potřebách a včelích produktech, jež obchod nabízí. Je užitečné mít takto specializovaný obchod s příjemnou obsluhou takříkajíc za rohem.

Kroužek prozatím navštěvuje okolo 8 chlapců a dívek. V případě, že by se chtěl někdo z žáků (ale i učitelů) nezávazně přijít podívat, čím se na schůzkách zabýváme, je srdečně zván. Vždyť práce se včelami má v dnešním zrychleném a stresujícím světě obrovský potenciál. Úzký kontakt s přírodou, porozumění, zklidnění, zdraví, sladká odměna … je toho spoustu, co tento obor nabízí.

Přítel J. Kumpošt (Na vysvětlenou – včelaři se mezi sebou oslovují jako přátelé.)

21.3.2018, 14:31, 4 obrázky


obrázek 2971 obrázek 2970 obrázek 2969 obrázek 2968