Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Školní akce / Pastvinský kurz 2019

Pastvinský kurz 2019

Jak je na orlickoústeckém gymnáziu ve zvyku, absolvovali i letos žáci druhého ročníku pětidenní Sportovně turistický (cyklistický) kurz. V ranních hodinách pondělí 17. června nastoupily třídy 2.A a 6.B na hřišti u školy s cyklistickým vybavením, aby se ve čtyřech skupinách pod vedením zkušených pedagogů, pana Kumpošta, pana Růžičky, pana Falty a paní Blaško, různými cestami dostali k jednomu společnému cíli – chatě Bublačce u Pastvinské přehrady. Žhnoucí slunce dokazovalo, že do začátku astronomického léta zbývá pouze pár dní, a jízdu nám svou sílící září nikterak neusnadňovalo. Přese vše se podařilo všem v pořádku dorazit. Netřeba mlžit, ubytování nebyl zrovna pětihvězdičkový hotel, avšak k odpočinku po namáhavých výkonech dostačovalo.

Program následujících dní zahrnoval primárně vyjížďky s koly obklopující zvlněnou krajinou. Mezi četnými hupanečky se vyskytlo i pár větších a kopců, na nichž jsme se sjížděli a mohli v přestávkách nasávat krásy rozmanitých, malebných, oku lahodících panoramat Orlických hor. Občas po asfaltové komunikaci, občas lesní pěšinou, občas vyježděnými kolejemi v poli, překážkou nebyl žádný terén. Překonávala se podmáčená půda i spadané stromy. Závažnějších úrazů se účastníci, chválabohu, vyvarovali.

Nemohli jsme si odpustit ani strávení nějakého toho času u vody, kde docházelo, mimo koupání, k výuce ovládání lodi. Důležitý to um pro vodácký kurz příští rok! Snahy převzít kontrolu nad pádly následně vyvrcholily mezitřídním závodem ve čtvrtek. Tam se každý na chvíli ocitl jak v pozici zadáka, tak v pozici háčka. Nikdo se naštěstí neutopil, dvojice mladých vodáků ukočírovaly kanoe do jedné bez výjimky bezpečně po určené trase zpátky ke břehu.

Takříkajíc ke slovu se dostala též orientace v přírodě, konkrétně v lesích poblíž Studeneckých skal. S buzolou v ruce jedné a mapou v ruce druhé jsme nacházeli a občas rovněž ztráceli směr v obklopení balvanů, rozcestí pěšin, vzrostlého smíšeného stromoví, hustníků, posedů, krmelců či roztroušené zástavby. Soutěžní klání se sedmi kontrolami o titul nejlepšího orienťáka proběhlo ve stejném dni jako závody na lodích.

V neposlední řadě došlo na základy horolezectví a lanové aktivity s panem Kaššem a rozvíjení prakticky využitelných znalostí ohledně přežití, k nimž se řadily například uzly nebo první pomoc. Večery se nesly v duchu her, relaxu, hudby, poslední noc pak prosytil společný zpěv u táboráku. Zajímavostí je, že během kurzu dokonce vznikl nový sport – ringball.

V životě i na cyklisťáku jsi jednou dole, jednou nahoře. V součtu všech faktorů však beru týden v Pastvinách za zdroj pozitivních vzpomínek, zapamatováníhodných okamžiků a zkušenost potvrzující jeden z nejslavnějších učitelských citátů: „Zážitek nemusí být dobrý, hlavně, když je intenzivní.“

Veronika Marvanová

26.6.2019, 19:41