Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Soutěže a olympiády / Komenský a my – úspěch ústeckých gymnazistek

Komenský a my – úspěch ústeckých gymnazistek

V listopadu 2013 odstartoval 12. ročník výtvarné a literárně historické soutěže Komenský a my, kterou pořádá ZŠ v Brandýse nad Orlicí s podporou Unie Comenius. Proč zrovna Brandýs? Jan Amos Komenský tu našel útočiště na panství Karla staršího ze Žerotína. Právě jemu věnoval svoje světoznámé dílo „Labyrint světa a ráj srdce“.

Zúčastnilo se přes 500 žáků a studentů, rozdělených do tří skupin: „A“ – žáci prvního stupně základních škol, kteří si museli poradit s obrázkem na téma „Vzduch a jeho obyvatelé“, „B“ – studenti 7.- 9. tříd, již měli za úkol napsat úvahu o tom „Co mi dává tělesná výchova kromě tělesné zdatnosti“ a „C“ – středoškoláci se zadáním eseje „Člověk a čas“. Z kategorie „B“ vybrali porotci dvacet nejlepších a ti poté vyplňovali vědomostní test o životě a díle J. A. Komenského.

Soutěžící ze všech končin naší země strávili v Brandýse příjemný třídenní pobyt, jehož součástí byla návštěva labyrintu, pamětní síně, zájezd do Kunvaldu, vystoupení pěveckého sboru ZŠ v Brandýse a pěveckého dua ze ZŠ v Chocni. Pořadatelé tak jistě zpříjemnili a zpestřili napjaté čekání na výsledky.

Dne 28. 3. 2014 na Den učitelů a na 422. výročí narození Jana Amose proběhlo za přítomnosti významných hostů (senátora Petra Šilara, poradkyně ministra školství Michaely Šojdrové, zástupců školství Pardubického kraje Hany Pochobradské a Ivana Hudečka a starosty Kunvaldu Josefa Paďoura) vyhlášení výsledků celostátní soutěže. Celý program započal předáním Ceny města Brandýsa nad Orlicí rodině zesnulého brandýského kronikáře, správce pamětní síně Komenského, komeniologa a jedním z těch, kteří stáli za zrodem soutěže.

Právě kategorii „B“ ovládlo naše ústecké gymnázium. V čem spočíval úspěch? Z každé školy se mohlo přihlásit pouze pět prací a všech pět postoupilo mezi nejlepších dvacet. Anna Ludvíčková (4.B) celou soutěž vyhrála, Veronika Malínková (2.B) skončila na třetí příčce, Natália Kudrnová (2.B) a Markéta Divišová (2.B) obdržely čestná uznání (4. – 7. místo). Tereza Barnová se těší z umístění mezi dvaceti nejlepšími v republice. V kategorii „C“ se také objevil náš úspěšný zástupce. Petra Čermáková se raduje z čestného uznání. Ústecké gymnázium díky děvčatům získalo Cenu Pardubického kraje i Cenu pro nejlepšího pedagoga.

O úspěchu píše i místní Orlický deník.

Natália Kudrnová, sekunda

10.4.2014, 7:57, 1 obrázek, 1 soubor

Soubory ke stažení

Cena Pardubického kraje.pdf322.3 kB1696 stažení

obrázek 1148