Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Projekty / Zeměpisně společenskovědní exkurze do Javornického výběžku

Zeměpisně společenskovědní exkurze do Javornického výběžku

Krátce před zahájením ústních maturit, ve čtvrtek 14. 5. 2015, proběhla exkurze seminářů ze zeměpisu a společenských věd do Javornického výběžku, málo známého kraje severně od Jeseníků. Exkurze se uskutečnila v rámci udržitelnosti projektu Kras a pseudokras ve výuce přírodovědných předmětů středních škol Pardubického kraje.

Díky dobré spolupráci profesorů Skořepy a Brdíčka se účastníkům podařilo absolvovat trasu s bohatým programem, byť oproti plánu poněkud upraveným vlivem nepřízně počasí. Navštívili jsme např. jeskyni Na Špičáku, pozoruhodnou nejen z hlediska krasových jevů, ale také historických nápisů na stěnách. Než se rozpršelo, stihli jsme ještě vystoupat na vrcholek Velkého Špičáku a pokochat se přírodou zdejší národní přírodní památky.

Pak už jsme místo plánovaných geologických lokalit putovali po zdejších městech a městečkách, třeba Vidnavě či Žulové. Nejen, že v nich studenti před tím nikdy nebyli, ale ani o nich dosud neslyšeli. Javornický výběžek je opravdu odlehlým krajem. Seznámili jsme se s jeho bohatou minulostí (např. kamenictví, vápenictví), ale také s jeho ne zrovna jednoduchou současností (nezaměstnanost, odliv obyvatel). Že je to kraj opravdu krásný, dokládají fotografie jedné z účastnic – Lucie Kroupové ze třídy 3.A.

Chcete se inspirovat k návštěvě míst, která jen tak někdo nezná? Nebo si dokonce vyřešit testové otázky? Podívejte se na náš „exkurzní“ pracovní list.

Hynek Skořepa

26.5.2015, 13:02, 5 obrázků, 1 soubor

Soubory ke stažení

Exkurze_Špičák_prac_list.pdf159.6 kB1621 stažení

obrázek 1653 obrázek 1652 obrázek 1651 obrázek 1650
obrázek 1649