Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Projekty / BERLIN 2015 – DER „TOTAL“ BESTE AUSFLUG

BERLIN 2015 – DER „TOTAL“ BESTE AUSFLUG

Začátkem roku proběhlo losování o místa v zájezdu do Berlína. Mělo se účastnit dvacet studentů z naší školy, přičemž přednostně byli vybíráni studenti ze semináře německé konverzace. Díky tomu jsem i já měl to štěstí stát se jedním z oněch vyvolených. S vidinou času příjemně stráveného s přáteli a nově získaných lingvistických zkušeností jsem si pln očekávání sbalil věci. Součástí pobytu byly nejen každodenní prohlídky po městě, ale i několikahodinový kurz němčiny s německým lektorem.

Cesta autobusem nebyla nikterak problémová, byť jsme náš poznávací výlet absolvovali s dalšími dvaceti studenty z Ostravy, což pro nejednoho z nás jistě nebylo „to pravé citrónové, pomerančové nebo jinak sladké“, jak říkával nás pan průvodce. Počasí bylo celý kurz velmi proměnlivé. Dalo by se téměř mluvit o „Vivaldi efektu“ – zakusili jsme všechna čtyři období v jednom týdnu. První den se totiž teplota blížila (byť vzdáleně) dvaceti stupňům, dále jsme si zažili podzim s mrazivým severským větrem, a když jsme se jeli podívat do Postupimi, nemile nás překvapila sněhová vánice a následné tání napadaného sněhu.

Jazykové kurzy s „Maxíkem“, jak jsme přezdívali našemu německému lektorovi, který se co hodinu představoval každému osobně slovy: „Ich bin der Maximilian,“ byly bohužel menším zklamáním. Není nijak mým záměrem našeho učitele němčiny hanobit, zmíním tedy klady jeho výuky: mluvil německy, připravil si pro nás nějaké materiály, a dokonce dvakrát ze tří lekcí přišel včas.

Prohlídky městem byly do jisté míry ovlivněny naším průvodcem Lukášem. Ani on by se nedal označovat za elitu ve svém oboru, ale stejně jako Maximilián nabízel i… několik… pozitivních aspektů naší exkurze. Za prvé, byl tak ohromný, že neexistovala ani hypotetická možnost ho v davu ztratit z dohledu. Místy mu bylo při výkladu o památkách, na které jsme s údivem hleděli a fotili si je, rozumět. Měl o nás osobní zájem, a i když to jeho povinnosti průvodce nezahrnovaly, navazoval s námi přátelské konverzace. Stalo se nám pouze dvakrát, že jsme přijeli k pamětihodnosti a dovnitř nás nepustili. A jako takovou „jahůdku na dortu“ si pro nás připravil soutěž Miss Elegance, kterou vyhlásil na cestě zpět.

Dále nám můžete závidět osobní návštěvu Říšského sněmu, Potsdamer Platzu, Braniborské brány, zámku Sanssouci v Postupimi, nejmodernějšího nádraží v Evropě, výhled z 368 metrů vysoké věže Fernsehturm, Pamětního kostela císaře Viléma (do kterého jsme se tedy bohužel nedostali), muzea starověkých památek Pergamon a mnoha dalších německých a berlínských pamětihodností či obchodních středisek. Co dalšího bych ještě měl dodat? Snad jen můžete doufat, že příště se na vás usměje štěstí a budete mezi účastníky zájezdu vybráni i vy.

Jiří Procházka, 8.B

3.12.2015, 8:14, 6 obrázků


obrázek 1793 obrázek 1792 obrázek 1791 obrázek 1790
obrázek 1789 obrázek 1788