Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Zahraničí / Anglie

Anglie

Již od roku 1993 se čas od času vydáváme se skupinou studentů na reciproční pobyt v anglickém Oundle. Studenti tak mohou nabýt vyšší jazykové sebevědomí i mnohonásobné zkušenosti z prostého a zároveň až zázračného faktu, že cizí jazyk jako nástroj komunikace mezi lidmi odlišných částí světa funguje a jeho využití na jakékoliv úrovni přenáší myšlenky a přináší spojení.

V případě Anglie studenty přitahuje touha po poznání ostrovní kultury v její každodenní rozmanitosti. Snažíme se využít její pohostinnosti a upřímné laskavosti, a tak alespoň částečně a nakrátko splynout a vcítit se.

Během pobytu navštěvujeme významná místa jako např. Londýn, Cambridge, Canterbury, či Stratford, a samozřejmě se projedeme trajektem přes kanál La Mance a zpátky podmořským tunelem. Ubytování v rodinách je pro takový pobyt přímo ideální. My zase anglickým středoškolákům přivážíme kus české kultury, prezentujeme naši školu a město, a u nás jim vždy připravíme bohatý program – třeba se sněhem, který doma moc neznají.

Prince William School je střední škola tzv. „comprehensive“, pro studenty ve věku 13 – 18 let. Nachází se v malém městečku Oundle v hrabství Northampton nedaleko města Peterborough.

Byla otevřena v září 1971 a svůj název dostala v roce 1973, kdy ji královna pojmenovala na památku prince Viléma z Glostru, který žil nedaleko odtud a tragicky zahynul při leteckém neštěstí.

PWS je renomovaná škola, která má asi 1000 studentů. Výuka pro některé končí v 16 letech, kdy konají zkoušku GCSE, ostatní studenti pokračují do 18 let v tzv. „sixth form“, která končí zkouškou A-level, opravňující je ke vstupu na vysokou školu.

PWS má bohatou zájmovou činnost, každoroční divadelní představení, sportovní aktivity a mnoho zahraničních kontaktů po celém světě. Kromě Evropy i v Indii, JAR a USA.

Historie výměn s Prince William School, Oundle

  • reciproční 1993 PWS Oundle 12 dní 80 studentů Nováková, Holubářová, Holubář, Plocek
  • 1996 PWS Oundle 14 dní 12 studentů Plocek, Pragerová
  • reciproční 1999 PWS Oundle 15 dní 39 studentů Kuběnková, Nováková, Walterová, Plocek
  • reciproční 2000 PWS Oundle 11 dní 30 studentů Borovička, Plocek, Kašše
  • reciproční 2002 PWS Oundle 11 dní 30 studentů Kuběnková, Holubářová, J. Pešková
  • reciproční 2006 PWS Oundle 11 dní 30 studentů Kuběnková, Holubářová, Doležalová