Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Zahraničí / Austrálie

Austrálie

Svět je malý aneb Historie kontaktu s Austrálií

V roce 2002 jsme byli se studenty na výměnném pobytu na francouzském gymnáziu v Bitche. V té době tam pobýval na soukromé návštěvě u angličtinářky Marie Therese australský učitel pan Robert Motton s rodinou. Na společné mezinárodní večeři u Marie Therese jsme si povídali o cestování a studentských výměnách. Rob zmínil plánovanou cestu kolem světa pro 40 studentů s hudebně tanečním vystoupením „This is Australia“. Tu plánoval jako turné po pěti zemích světa a já jsem zpola žertem řekla:“ Tak přijeďte i k nám do České republiky, u nás je krásně!“

To bylo v září 2002 a na jaře 2003 jsem dostala e-mail s dotazem, zda s nabídkou mohou počítat. Vedení školy mi dalo zelenou a já začala rozechvěle zařizovat čtyřdenní pobyt 40 studentů a 5 pedagogů. Naši studenti byli nadšeni a neměla jsem nejmenší problém se zařízením ubytování všech studentů v českých rodinách. V dubnu 2004 Australané přijeli a předvedli tři vystoupení své show, která se velmi líbila. My jim na oplátku připravili program, aby aspoň trochu poznali Ústí nad Orlicí a okolí.

Obdobná cesta k nám se uskutečnila i v roce 2007 a pozvání do Austrálie se opakovalo. Pan Motton tehdy řekl, že je jedno, jestli posadíme studenty do autobusu a jedeme do Anglie, nebo do letadla mířicího do Melbourne.

Nyní mohu potvrdit, že to zas tak jednoduché není. Zorganizování všech náležitostí bylo napoprvé dost náročné, ale díky skvělé spolupráci s Lenkou Janyšovou a jejímu zapálení pro věc, jsme vše zvládly. Lenka navíc připravuje se studenty divadelní vystoupení, které bude prezentovat průřez českou historií až po současnost.

Bez vydatné finanční pomoci četných sponzorů bychom naši cestu snů nemohli realizovat. Patří jim velikánský dík.

Maria Kuběnková