Gymnázium Ústí nad Orlicí / Příspěvky / Zahraničí / Švédsko

Švédsko

Vzájemné styky a výměnné pobyty našeho Gymnázia se švédskou školou Alvstrandsgymnasiet trvají od roku 1995, kdy skupina 39 studentů třetích ročníků poprvé vyjela na výměnný pobyt do Švédska.

Studenti pro své švédské přátele vytváří materiál v anglickém jazyce, ve kterém jim představují naši zemi, město, školu, národní tradice a zvyky.

Ve Švédsku se naši studenti mají možnost seznámit se školou, způsobem vyučování, sportovními akcemi, ale také zhlédnout celou řadu zajímavých míst.

Pravidelně navštěvujeme rodný statek spisovatelky Selmy Lagerlofové, ocelárnu v Uddeholmu, cestou si prohlédneme město Goteborg. Cestujeme podél krásného jihozápadního pobřeží Švédska a nahlížíme i do sousedního Norska, do hlavního města Oslo. Kromě toho se seznamujeme se způsobem života Švédů zblízka, poněvadž bydlíme v rodinách našich přátel.

Alvstrandsgym­nasiet Hagfors

Naši partnerskou školu Alvstrandsgymnasiet byste našli ve městě Hagfors ve středním Švédsku, v kraji Varmland, severně od největšího švédského jezera Vannern.

Varmland je kraj krásných jezer, rozsáhlých lesů a nádherné, téměř nedotčené přírody, které si Švédové velice váží a pečlivě si ji chrání. Významnou činností zde dříve bývala těžba a zpracování rudy, dnes je to ocelářský průmysl soustředěný v ocelárně v Munkfors, těžba dřeva a zemědělství.

Alvstrandsgymnasiet je škola se 700 studenty, která poskytuje úplné středoškolské vzdělání a zároveň nabízí celou škálu specializací pro odbornou přípravu studentů a dospělých nejen z Hagfors, ale i z dalekého okolí.

Historie výměn s Alvstrandsgym­nasiet Hagfors

  • reciproční 1995 Hagfors 11 dní 39 studentů Nováková, Holubářová, Plocek, Holubář
  • reciproční 1998 Hagfors 11 dní 37 studentů Nováková, Plocek, Chudá (Kytlicová)
  • reciproční 2001 Hagfors 11 dní 37 studentů Nováková, Plocek, Janyš, Janyšová (Chudá)
  • reciproční 2005 Hagfors 11 dní 34 studentů Nováková, Plocek, Borovička, (Chudá)