Exkurze semináře z chemie v Olomouci
Chemici ze třetích ročníků navštívili katedru fyzikální chemie na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci.
Seznámili se s možnostmi studia na této katedře, dále absolvovali přednášku o výzkumu nanočástic v souvislosti s rezistencí antibiotik a využití v medicíně.
Druhý blok byl pak experimentální, kdy pod dohledem instruktorů v laboratoři realizovali experimenty:
- stanovení obsahu ethanolu ve vzorcích destilátů pomocí refraktometrie,
- měření barevnost roztoků pomocí UV/VIS absorpční spektrofotometrie,
- navštěva temné místnosti a objasnění chemiluminiscence,
- měření pH vybraných nápojů,
- příprava anizotropních nanočástic stříbra – určení jejich tvaru podle výsledné barvy suspenze.
Něco málo ze zpětné vazby od žáků:
- Přednáška na začátku byla zajímavá a alarmující, zaujaly mě způsoby kterými by se problém s rezistencí bakterií mohl vyřešit. Pokusy v laboratoři mě ale bavily více, konkrétně chemiluminiscence v temné místnosti. Překvapilo mě, kde všude se bakterie vyskytují, ale třeba i jak vypadají bankovky a doklady pod UV světlem.
- Nejvíce se mi líbila luminescence, protože nám ukázala různé využití UV záření v každodenním životě. V rámci pokusu jsme byli schopni díky záření vzorků rozpoznat kvalitu olejů a pracích prášků.
Lenka Janyšová